Findeks Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

 


Bu blogda mümkün olduğunca banka, krediler, kredi kartları ve niceleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. 

Öncelikle kredi notuna değinmek istedim, yıllar önce hayatımıza giren fakat bankalar dışında kimsenin göremediği bu sistem yıllar sonra erişilebilir hale geldi ve Findeks üzerinden belirli ücret karşılığında insanları bilgilendirmek için kredi notu hizmeti sunuluyor. 

Kredi notumuz bizim bankalarla ne kadar yakın veya ne kadar uzak olacağımızın bir ölçüsü aslında. Hayatında hiç kredili ürün kullanmamış bir kişi ile sürekli kredi kullanan kişi bankalar açısından çok farklıdır. 

Hayatında bir kez bile kredili ürün kullanmayan bir kişinin kredi notu henüz oluşmaz ve ilerde kredili ürüne ihtiyaç duyması durumunda sıkıntı yaşayabilir. Bu yüzden genç yaşlarda mesela üniversite çağlarında verilen öğrencilere özel düşük limitli kredi kartlarından kullanıp ödemeleri düzenli yaparsanız zamanla kredi notunuz oluşacak ve iyi bir noktaya gelecektir. 

Tabi sadece kredi kartı değil bireysel krediler veya ek hesaplar da buna dahildir. Siz kullandıkça bankanın size güveni artar daha çok limit tahsis eder. 

Findeks kredi notu 0-1900 arası değişen bir aralığa sahiptir. 0 çok riskli iken 1900 çok iyi anlamına gelir. 

Kredi notunun belirlenmesinde ;
Mevcut kredi borç durumu %35
Kredi ödeme düzeni %35
Kredi kullanma yoğunluğu %10
Yeni alınan kredi %11
Diğer faktörler %9 şeklinde hesaplama yapılır.

Son olarak kredili ürününüzün son ödeme tarihini geçirmemeye dikkat edin bu durum rapora gecikme olarak yansır ve olumsuz durum olarak göze çarpar. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski